Drobnosti, které se mi nelíbí na Macu

Dnes článek z druhého břehu.

Flash

Největší zlo na mém Macu je jednoznačně Flash. Nic příšernějšího opravdu nainstalovaného nemám. Na Windows jsem nikdy s Flashem problém neměl — samozřejmě kromě psychického problému s tím, že Flash je nenativní blob vložený do webové stránky, který si žije svým vlastním životem. Nicméně fungoval a nepamatuji si, kdy se mi ve Woknech naposledy stalo, že mi Flash udělal bác. Ovšem na Jablíčku to je úplně jiné kafe. Dost možná to už ani není kafe. Primárně brouzdám v Safari a průměrně mi ten adobácký blob spadne co dva dny. Hodně rychle jsem se naučil používat Click2Flash, což je hezký pomocník, který zakáže všechen Flash a spustí ho až po kliknutí. Docela to pomohlo, ale stejně si to vesele padá třeba na YouTube. Tam sice mám povoleno HTML5, ale asi mám smůlu na videa, která v HTML5 neběží, protože nevím, kdy se mi naposledy spustilo nějaké video jinak než ve flashovém přehrávači. Kéž by se Stevu Jobsovi povedlo vytlačit Flash na okraj webu, to by bylo tak príma!

Prohlížeč

Jak si bystrý čtenář všiml, používám Safari, což je výchozí prohlížeč na Macu a spojeném království iPhonů, iPodů a iPadů. Safari je prohlížeč, který se mi v základní verzi bez doplňků moc nelíbí, je divný a občas pomalý. Jeho největším plusem je ofkórs nativnost. Žádný jiný prohlížeč zkrátka nepodporuje všechny vychytávky, které OS X nabízí. Začíná to standardními ovládacími prvky (select box apod.), které tam vypadají trochu jinak a pokračuje to pak tím, že obvykle nemají podporu pro text replacement fíčury (to jsou třeba chytré uvozovky, chytré pomlčky…). Kecálek Adium zase umí v textu zprávy nahradit „%safari” za adresu aktuálně otevřeného tabu v Safari, takže se nemusíte přesouvat do Safari, kopírovat adresu a zase zpátky do Adia. (Blbé je, že to neumím změnit na něco kratšího, ale to už je jiná věc.)

Bez doplňků je pro mě Safari naprosto nepoužitelný prohlížeč, který v základu neumí ani vyhledávání pomocí klíčových slov („g Radek Hulán zmodralá prostata” hledá v Googlu, „w Radek Hulán diskuse o smazání” hledá na Wikipedii, „c Radek Hulán dokument” hledá na ČSFD atd.). Naštěstí i do Safari existují doplňky, takže po nainstalování Safari Stand, Glims a AdBlocker jsem z toho udělal prohlížeč s alespoň základními schopnostmi, které od prohlížeče požaduji. Záporem budiž to, že každý doplněk se instaluje jinak a hlavně se odinstalovává jinak; centrální správa doplňků neexistuje. Jeden doplněk dokonce nejsem schopen odinstalovat ani podle návodu (TabExpose). Dalším problémem je, že občas trvá docela dlouho, než se v Safari otevře nový tab — obzvláště, když bylo Safari zrovna nějakou dobu neaktivní. Tohle se mi v jiných prohlížečích nestávalo.

Stabilita

Se stabilitou mého systému to není nijak slavné. Ne že bych každou chvíli viděl jablíčkovou BSOD, to ne, ale docela často se mi stává, že mi padající aplikace zabrzdí celý systém tak, že se nedá používat. Typicky když padá na držku Flash, tak než dopadne až na zem, trvá to asi deset sekund a během té doby se systém plazí jako hlemýžď po obědě a odezva je horší než na hotlince T-Mobilu. Tohle na Windows asi není o moc lepší, ale na Windows mi tak často nepadají aplikace. Ačkoliv je pravda, že za 90 % těchto kotrmelců může … wait for it … Flash. Fajn je, že v případě nutnosti funguje Force quit lépe než ukončování procesů ve Woknech.

Hardware

Klasika — ostré hrany; známý problém. Pokud na MacBook trochu nešikovněji položím ruce, za pár minut mě to opravdu bolí.

Chybějící klávesy. Pokud jsem v OS X, tak mi chybějící klávesy nijak nevadí, ale když bootnu do Windows, najednou chybějící klávesy jako PageUp/PageDown začnou vadit. Ale chápu, že primární starostí Applu asi není, aby tam bezproblémově fungovaly Windows.

Placené aplikace

Tohle bylo docela překvapení. Než jsem si pořídil MacBook, snažil jsem se přečíst co možná nejvíc článků o Applu, o switcherech a podobné romány a bajky. Unikla mi ale informace o tom, jak je to s aplikacemi. Takže má se to asi takto: aplikací pro OS X je méně než pro Windows (to jsem věděl) a ne zrovna malá část z nich je placená (tohle už mi uniklo). Byl jsem celkem překvapený, že každá druhá aplikace, na kterou jsem narazil, byla placená. Přitom se často jednalo o blbosti, které by na Windows nejspíš byly zdarma. Je ale pravda, že Macové aplikace jsou většinou kvalitnější, hezčí a použitelnější než nějaký podobný free software na Windows. Nicméně zůstává faktem, že míra placených aplikací mě překvapila. Cena za takovou klasickou nenáročnou aplikaci bývá 10–30$.

Nekompatibilita aplikací

Zarazila mě i nekompatibilita aplikací napříč jednotlivými verzemi OS X. Často jsem potkával aplikace, které měly dvě nebo tři instalačky pro různé verze OS X (10.6, 10.5, 10.4 — menší už jsem myslím nepotkal). Stejně tak není problém potkat hlášku „Leopard only” (→ to je vlastně docela dobrý vtípek. Funguje „Leopard only” software na Snow Leopardovi?). Ve Windows jsem se s tímhle problémem nikdy nesetkal, na Sedmičkách jsem běžně zprovoznil nějaký obskurní software, jehož vývoj ustrnul někdy v dobách XP. Stejně tak instalačka je obvykle stejná pro XP, Vistu i Sedmičky. Statistiku jsem samozřejmě nedělal, ale můj pocit je takový, že kompatibilita aplikací s novými verzemi OS X je horší než na Windows.

Odinstalování aplikací

Asi každý zná tu historku o tom, že Mac OS X je skvělý, protože umožňuje instalovat aplikace přetažením jednoho souboru do složky Applications. Kromě toho, že to není celá pravda (existují zde i klasické instalátory), tak problém nastává při odinstalování. Pokud totiž jen vezmete aplikace a přetáhnete ji do koše, sice aplikace odstraníte, ale různě po systému se ještě mohou povalovat další aplikační data, která už se neodstraní. Nevím o tom, že by to samotný OS X uměl nějak vyřešit, existují ale aplikace třetích stran, které dokáží při odinstalaci odstranit i tato data. (Já používám Appcleaner, je zdarma.)

Velké iTunes

Roztahování oken jen vpravo dole — to je cypárna jak Brno. Kromě toho, že je to nepraktické (často se mi stává, že se s trackpadem netrefím do rožku, ale kliknu už mimo okno, bomba), tak je vcelku humorné, že když připojím k MacBooku LCD a roztáhnu tam iTunes na nějakou větší velikost, tak když pak LCD odpojím, iTunes zůstane stejně velké. Ale bacha, to znamená, že okno iTunes je vyšší než obrazovka MacBooku a pravý dolní růžek je prostě někde utopený pod stolem a já nevím, jak to jinak zmenšit xD. Zeleným čudlem se dá iTunes zmenšit až moc a při restartu mi to zachovao velikost :-). Zkrátka jsem si musel počkat, až zase připojím LCD a zmenšil jsem to tam.

Drobnosti

Terminál s neviditelnou ikonkou. Hehe.

Pokud jsem kupříkladu v Safari a kliknu pravým na vysypat koš, zobrazí se mi po vysypání všechna okna Finderu a jedno z nich dostane focus. Což je vcelku Macovsky logické, protože koš patří pod Finder a po vysypání koše to zkrátka přesune focus na další okno Finderu, ale vysírá mě to.

Některé vychytávky trvají až příliš dlouho. Nahoře jsem zmínil, že když v Adiu napíši „%safari”, vyzvedne si to ze Safari aktuální adresu a odešle ji namísto tohoto textu. Problém je v tom, že samotné vyzvednutí trvá třeba tři, čtyři sekundy. A není to vina Adia, zkoušel jsem si naprogramovat v Automatoru Service, která by uměla nakopírovat do schránky URL aktuálního tabu v Safari. Výsledek je stejný, při prvním použití to trvá stejně dlouhou dobu, než se to provede…