Pět IT technologií, které nejvíce ovlivnily mou tvorbu

Pět IT technologií, které za poslední dobu v pozitivním slova smyslu nejvíce ovlivnily mou tvorbu:

  • Sublime text je pokročilý textový editor. Když píšu pokročilý, opravdu myslím pokročilý, ne něco typu “poznámkový blok se zvýrazněnou syntaxí několika klíčových slov”. Je především rychlý a hezký a k tomu obsahuje několik fíčur, které jsou zkrátka dokonalé. Za všechny například Goto Anything, Multiple Selection (nejvíc návykové!), Quick add next, Jump back a mnoho dalších vychytávek.

    Nikdy bych nevěřil, že nastane doba, kdy budu mít rád nějaké vývojové prostředí. Kdysi jsem používal PSPad. Jako jo, nebyl to úplně příšerný program jako některé jiné, ale zase to prakticky nic neumělo. Obarvovalo to kód, mělo to chytré taby a umělo to zkonvertovat malá písmena na velká… Zkrátka hotový wow efekt. Přešel jsem časem na NetBeans, které sice mělo dobrý styl napovídání a nějaké ty snippety, ale celkově to bylo pooomaaalééé, škaredé a éééé…

    Takže Sublime Text FTW, když si porovnám, jak se mi tvořily stránky před ST a po ST, tak už se do předchozího stavu fakt nechci nikdy vrátit.

  • Github, protože změnil opensource. Github zde nedávám proto, že bych ho já sám nějak extra používal, ale hlavně proto, že ho používají jiní. Github se stal de-facto standardem v oblasti OSS a většina OSS, které alespoň já potkávám, sídlí na Githubu. V podstatě platí, že když sháním nějakou knihovnu nebo třeba doplněk do Sublime textu, tak buď to najdu v nějakém package manageru nebo to najdu na Githubu. Instalace pak typicky probíhá tak, že v terminálu napíšu git clone url nebo tam kliknu na “Clone in Desktop”, ani terminál není potřeba. Žádné stahování zipů nebo tarů jako někdy v pravěku… K tomu na Githubu většinou najdu i dokumentaci, pro OS X i pro iPhone máme skvělou aplikaci a jako bonus je celý Github mocinky hezký!

  • Markdown je značkovací jazyk, který lze použít pro psaní textů na web. U nás je asi známější Texy!, Markdown je něco trochu podobného, akorát je mnohem jednodušší, celosvětově mnohem známější a hlavně mnohem používanější. Když jsem zmiňoval dokumentaci na Githubu, tak ta je typicky psaná v Markdownu a dokonce tam jsou v Markdownu i německé zákony ;-).

    Je to nejuniverzálnější formát, v jakém lze dnes psát nějaký jednoduše formátovaný text. Chcete ho převést do HTML? Každý jazyk má na to knihovnu. Chcete jiný formát? Pandoc převede Markdown do čehokoliv. Chcete psát formátovaný text v aplikacích jako je deník One day nebo iA Writer? Použijte Markdown! S nějakým HTML si můžete leda trhnout nohou ;-). Markdown by zkrátka měl být všude jako defualtní syntax pro psaní textu.

  • Python, aneb i programovací jazyk můžete mít rádi. Já se primárně neživím programováním, většinou si už jen programuji nějaké utilitky na pár set řádků (i když kdybych to psal v Javě, tak by to bylo pár tisíc řádků), takže potřebuji především nějaký programovací jazyk, který nebude otravně složitý a zároveň je mainstreamový, aby se mi nestalo, že pro to nenajdu ani knihovnu pro parsování … Markdownu.

    Python je přesně takový. Jednoduchý, čistý, mainstreamový s hromadou knihoven pro všechno. Předtím jsem programoval v C#. Jenže když jsem tehdy potřeboval nějakou blbost na pár řádků, tak to znamenalo spustit Visual Studio, založit projekt, vytvořit šest interfaců, napsat třicetkrát Dictionary<string, int> foo = new Dictionary<string, int>(), zkompilovat, dopsat chybějící středník, zkompilovat, zaradovat se, že to běží. Pak to chtělo překopírovat exe soubor někam víc po ruce než je umístění ~/Documents/VS Projects/2013/Projects/My Projects/MyApplication007/Content/Ballmer/bin/release, pak si člověk uvědomí, že když změní zdroják, bude muset exe soubor kopírovat znova, takže radši změní PATH nebo vytvoří zástupce pro ten exe soubor nebo já vlastně nevím jak to rozumně řešit… No a teď s Pythonem na Macu vytvořím jeden .py soubor v ~/Utilities/, napíšu třicet řádků kódů a to je vše.

  • OS X má zkrátka blíže k Linuxu než Windows, takže spousta vývojových věcí, které mají primárně běžet na Linuxu, běží na OS X lépe než na Windows a díky existujícím repozitářům typu MacPorts není jejich instalace porod jako tomu bývá na Windows. Přestože jsem měl Windows daleko déle než OS X, tak OS X rozumím více a funguje mi lépe. A co si budeme povídat, terminál je terminál :-).

Disclaimer: Zdrojový Markdown tohoto článku byl napsán v Sublime textu na OS X a byl nahrán na Github. Do příště vymyslím, jak během psaní článku využiji Python.

A jaké technologii nejvíce ovlivnily vaši tvorbu?